Už sa stmievalo

0 hlasov

Už sa stmievalo. Zase mala ten pocit že ona rozpráva svet. V chvejúcej ruke cigareta a vedľa na vetchom stolčeku jej šál a kabát.  Priateľským zdvihnutím ruky ho privítala. Zložil veci na vešiak oprašujúc si sneh z kratučkých vlasov.

V tichosti každý miešal svoju kávu. Výbuchy smiechu okolo akoby dohodnuto ignorovali. Rozprávala o svojom úspechu v škole a o ponuke zaujímavej práce, pričom sa hrala s nezapálenou cigaretou v ruke a on si všimol jej zalomený necht. Zapálil jej cigaretu.

Prejavil účasť a tešil sa s ňou. Nevedel presne ako sa sám tvári, no tesne nad kútikmi pier cítil jemnú ťažobu pri úsmeve. Vždy pár krát pritakal a doložil niečo trefné k veci.

Potom začal hovoriť o sebe. Živo gestikuloval, syčalo z neho vášnivé ego. S divne nepríjemným pocitom jej do mysle prišiel jasný obraz, sťažka prehltla, ale i tak chvíľu pokračovala v tej náhlej predstave, že sa zhovárajú pár minút po sexe. Zbadal jej neprítomný pohľad a tá nepozornosť ho rozrušila.

„Ale veď to nie je nič dôležité, ja viem.“ Usmial sa.

„Nepodceňuj sa.“

„Mojej sestre Milade ale dali skvele platenú prácu! Už je z nej veľká právnička!“

„To je perfektné, to ma teší.“

„Hm, a to som chcel: Keď si to vezmeš reálne, tak to, ako ja študujem a ako sa mám je úplne nepodstatné.

„Ale určite je to pre niekoho dôležité.“

„Teraz si mala povedať, že pre teba je to dôležité.“ Pomyslel si a potmehúdsky sa uškrnul.

„Čo sa smeješ?“

„Len taký jeden vtip.. som si spomenul, nič extra.“

„Hmm.“ So slabým úsmevom prikývla a začala sa rozhliadať po miestnosti.

„Ozaj pekný tvar.“ Prebehlo mu hlavou pri pohľade na jej pevné poprsie, čo sa vždy pri určitých pohyboch predstavilo pod voľným tričkom. Na tmavoružovom tričku motív dievčaťa s jemne pootvorenými perami.

Tu sa na neho pozrela, on si nebol istý či si všimla jeho prehmat, a pre istotu reflexívne uložil pohľad do popolníka. Potopil sa do predstavy, že je jeho dievčaťom.

 

 

„Ten vzduch je výborný.“ Uvoľnene vzdychla a sadla si na podstavec sochy na námestí. „Ešte mi niečo povedz o tých tvojich snoch.“ povedala zimou skrehnutým hlasom a od úst sa jej zdvíhala beztvará para.

„No radšej hovor zase ty.“ Odovzdal slovo a dôležito sa zahľadel na tmavú oblohu v diaľke. Prvé vety nevnímal a už ho aj mrzelo, že hovoril tak veľa o sebe. Počúval dosť dlho, snažil sa pôsobiť prirodzene empaticky.  Pri konci prehovoru si cigaretu už ozaj vychutnával. Už vpil jej oduševnené rozprávanie. Zdala sa naivná, namyslené decko s cieľmi a schopnosťami v nepomere,no nepociťoval nad ňou ľútosť ani súcit. Bola mu ukradnutá, tu na neho padla náhla ľahkosť. Obaja sa triasli vlastnou zimou.

Ona myslela na to, ako sa jej bude výborne spať po takom hutnom rozhovore a on sa nikam neponáhľal. Mal v sebe tupý pokoj.

 

 

Sám si zapálil cigaretu.

Po pár minútach cesty sa zamračil a skočil do mláky. Hnevlivý dupot striedal hlboký úsmev. Zastavil sa a nasprostasto hľadel na obrubník. Dal sa do rýchleho kroku a hľadal výplň, príčinu a zafarbenie toho úsmevu. Prešiel okolo dvoch veľkých bánk a zrak mu padol na neďalekých bezdomovcov. Ktorí sedeli na vysokom múriku.  Jeden si zhŕňal tabak z ohorkov, veselo niečo líčil druhému, ten si spokojne hompáľal nohami. Vtom ho od bezdomovcov odpútal pípajúci telefón. SMS. „Miladu zrazilo auto, bola na mieste mŕtva.“

Obrázok používateľa klobúk
Pi, 18. 12. 09 - 01:22 ad Už sa stmievalo | klobúk

ten zaver. no hej. tym som to posral mal som to nechat tak, nebolo to bez toho o nicom, aspon pre mna nie. odovzdal slovo- ano, to je zle. Ale "prejavil ucast" mi neber, to sa mi paci:) díky moc za reakciu

Obrázok používateľa James Juyce
Št, 17. 12. 09 - 22:19 ad Už sa stmievalo | James Juyce

ta smrt na konci je brutalne lacna, akoby si si sam uvedomoval, ze cely ten predchadzajuci text je dost o nicom a potreboval si tomu dat dajaku stavu, miestami stylizujes dost tazkopadne, az formalne, take spojenia ako "Prejavil účasť" alebo "Odovzdal slovo" patria na zasadnutia UV KSC a nie do tinedzerskej poviedky

Obrázok používateľa dazda
St, 16. 12. 09 - 19:23 ad Už sa stmievalo | dazda

nejake tie kostrbate vetne konstrukcie, casti dialogu malo uveritelne, dialog celkovo rozpacity, zaver nie sokujuci, ale sterilny

neublizi, ale - no, nepresvedcive je dost vhodne slovo

Obrázok používateľa klobúk
St, 16. 12. 09 - 18:50 ad Už sa stmievalo | klobúk

vďak za reakciu, môžeš mi povedať čo konkrétne nepresvedčivé- záver? dialógy, dojem? budem vďačný ak trochu rozvinieš.

Obrázok používateľa klobúk
St, 16. 12. 09 - 18:48 ad Už sa stmievalo | klobúk

hej, môže byť, ďakujem pekne za prečítanie:)

Obrázok používateľa Animae Mundi
St, 16. 12. 09 - 16:40 ad Už sa stmievalo | Animae Mundi

dost ze klasika. rozpravcom, formou, dialogmi a nametom

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.