Matej Moško | komentáre

Obrázok používateľa Matej Moško
Ne, 09. 10. 11 - 02:51 ad Archív obskúrnych autorov a autoriek | Matej Moško
Dal som si toľko námahy, aby som si čo - to od menovaných autorov prečítal. A nezostáva mi nič iné ako súhlasiť. S kým, to si nechám pre seba. Ale už len z pateticky urazených reakcií spomenutých autorov je jasné, kto má navrch. Opäť raz sa potvrdilo, že Slovensko je príliš malé na ozajstných básnikov. Nech žije revolúcia a všetci umelci by mali pomrieť na mor.
Obrázok používateľa Matej Moško
Št, 01. 09. 11 - 12:29 ad Ďalej zájdem | Matej Moško

Nemusíš sa báť. Poéziu zväčša netvorím. Ináč s tebou súhlasím

Obrázok používateľa Matej Moško
Ut, 30. 08. 11 - 09:08 ad FBReader: číst eknihy je možné i na počítači | Matej Moško

No ja sa ešte môžem pochváliť, že hudbu mám označkovanú dobre a katalógujem ju. Pri nej je to neporovnateľne lepšie, než adresárová štruktúra. Sú celkom fajn programy, v ktorých sa hudba značkuje dobre. Napr EasyTag. Ale pre knihy nič také nie je. Každá kniha má iný formát a nie do každého sa priamo vkladajú značky. Potom pri preinštalovaní sa takmer všetka námaha pri ich nahodení napríklad do FBreadera stratí.

Obrázok používateľa Matej Moško
Po, 29. 08. 11 - 22:40 ad FBReader: číst eknihy je možné i na počítači | Matej Moško

akurát ten katalóg mi až tak veľmi zasa nevyhovuje. Klasická adresárová štruktúra je pri ebookoch ešte stále neprekonaná. Hlavne ak je tých kníh strašne veľa. Ináč ďalší celkom zuajímavy softvér je calibre.

Obrázok používateľa Matej Moško
St, 24. 08. 11 - 17:04 ad V podmienkach nedokonalej konkurencie treba byť ostražitý (remake) | Matej Moško

Krásne, hneď musím pozrieť na profesiu, či tam nebude ako pre mňa nejaká ľahká práca za veľa peňazí :)

Obrázok používateľa Matej Moško
Ut, 23. 08. 11 - 16:14 ad Novšia dráma | Matej Moško

No to je otázka, na ktorej sa nevedia dohodnúť poriadne ani akademici. Podstata je však taká, že performatívne správanie sa od divadelného líši v tom, že performatívnosť ako širší pojem zahŕňa okrem divadla akékoľvek opakované správanie človeka. Iné definície hovoria o tom, že perfromatívne správanie nepotrebuje diváka, kým pre divadelné správanie je divák nevyhnutný. Podstata je však asi tam, že divadlo je iba jeden z druhov performancie, kým naopak to neplatí.

Performanciou je napríklad určite aj cirkus, kým divadlom ho nie každý odborník nazve. Ale ide to oveľa ďalej, performanciou sú šamanské rituály, aj kresťanské omše...

No v tomto konkrétnom prípade asi nešlo presne o toto, čo sme chceli vedieť. Podľa vyššie uvedených definícií je môj text scenárom, z ktorého môže performancia vzniknúť. Zároveň to môže byť divadelný text, ktorý môže poslúžiť ako predloha pre inscenáciu. Z čoho, ale vznikajú takéto spory najmä u nás na Slovensku je to, že tu pojem performancia divadelníci používajú presne naopak. Performanciou nazývajú istý typ divadla, ktoré sa vymyká konvenčnému inscenovaniu, používa nové médiá alebo stavia na interakcii s divákmi. Z tohoto slovenského hľadiska teda môj text jednoznačne vedie k tomu, čomu u nás hovoríme performancia.

Ja sa ale pre tento prípad určite vyhnem nejakému konkrétnemu zaradeniu tohto textu kamkoľvek. Proste nech sa páči, text. Možno som sa mal vyhnúť aj tej teórii vyššie, ale tak, prečo by som sa nepodelil. Ináč ak niekoho zaujíma problematika viac, pred rokom vyšla v slovenskom preklade kniha Performancia: teórie, praktiky, rituály od Richarda Schechnera (zakladateľ odboru performatívnych štúdií)

Obrázok používateľa Matej Moško
Pi, 19. 08. 11 - 14:59 ad Novšia dráma | Matej Moško

To mi pripomína jednu slovinskú inscenáciu, ktorá hosťovala tento rok na festivale Nová Dráma. Pouvažujem o tom. Hoci oveľa zaujímavejšie by to bolo s otáznikom na konci, takto je to z prvej.

Obrázok používateľa Matej Moško
Pi, 19. 08. 11 - 07:41 ad Novšia dráma | Matej Moško

Ženy s kočiarom bez debaty áno, o tých kartách ešte pouvažujem. Možno to vyriešim tak, že ich budem pri vchode rozdávať, potom to bude naturalistická trúchlohra

Obrázok používateľa Matej Moško
Pi, 19. 08. 11 - 07:39 ad Novšia dráma | Matej Moško

Dobre sa to číta. Mal by si si to prečítať. Ani raz tam nie je oralsex ;)

Obrázok používateľa Matej Moško
Št, 18. 08. 11 - 22:11 ad Novšia dráma | Matej Moško

CrawlingChaos... :) Je to čistokrvná dráma. V opačnom prípade by sa dalo čokoľvek zaradiť do akejkoľvek zmesy žánrov. S realizáciou počkajme. Ak všetko pôjde ako má, tak to raz bude mať nebývalý úspech. Hádam ešte pred mojou smrťou, nech môžem pokojne dovolenkovať v Južnom Sudáne

Abulia Teething LSD... Ja som to celé nielen prečítal, ale aj napísal.