Literatúra na internete

1 hlas

Internet je médium, ktoré nielen, že nemožno ignorovať v akejkoľvek oblasti ľudskej činnosti, ale práve naopak. Bolo by trestuhodné obchádzať ho, pretože poskytuje v priam neuveriteľnej miere podstatne zjednodušený prístup k informáciám a zdieľanie myšlienok a poznatkov ľudí medzi sebou.

Literatúra pritom robí jeho prostredníctvom skok, ktorý je porovnateľný s tým, aký zažila po vynájdení kníhtlače v 15. storočí. Pokúsim sa vysvetliť, prečo je dôležité naučiť sa akceptovať internet ako publikačný priestor pre naše kultúrne a umelecké prejavy.

Predpokladám, že bežný súčasný človek chápe šírku možností, ktoré internet poskytuje. Vyzdvihnem teda aspoň zopár tých, ktoré sú najviac relevantné vzhľadom k téme tejto úvahy. Tou prvou je publikačný priestor.

Nemám prehľad o stave a možnostiach poľského či iného knižného trhu, o tom, akú šancu majú mladí neznámi autori presadiť sa. Môžem iba skonštatovať, že na Slovensku je to pomerne náročné a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Z trhového hľadiska je poézia či beletria pre náročnejšieho čitateľa okrajovou záležitosťou. V spoločnosti je po nej taký malý dopyt, že ho nepokryje žiaden podnikateľský zámer. Vydávať tlačenú poéziu či aj krátku prózu je hlboko stratová investícia. (Mimochodom, daň z pridanej hodnoty na knihy bola síce v roku 2008 znížená z likvidačných 19% na 10%, v cenách kníh sa táto zmena však príliš neprejavila). Bez dotácií od štátu či od súkromných donorov je teda takáto literatúra v knižnej podobe nemysliteľná.

Knihy sa samozrejme vydávajú a predávajú, prevažne však ide o preklady svetových bestsellerov, či domáce komerčne úspešné tituly (napr. nenáročné ženské romány). Skromné príspevky a dotácie zo štátnej kasy sú zas príliš zaťažené pre svoju viazanosť na úradníkov, ktorí o nich rozhodujú a tak neexistuje záruka, že poputujú na umelecky hodnotný, ale nezávislý projekt.

Mnohí zrejme poznajú slovenských básnikov, akými sú Milan Rúfus či Miroslav Válek. Možno sú vám tiež známe mená ako Štrpka, Laučík, Kolenič, Urban. Patrí im všetka úcta, ale toto už dávno nie sú predstavitelia súčasnej slovenskej poézie. Zdá sa, akoby mladí básnici na Slovensku vôbec neexistovali. Existujú, lenže v kníhkupectvách ich sotva nájdete. Ak v našich obchodoch s knihami natrafíte na pôvodnú slovenskú poéziu, pravdepodobne to budú tituly básnikov z prvej polovice 20. storočia (klasici Hviezdoslav, Krasko, Smrek, či katolícka moderna), možno spomínaný Milan Rúfus alebo niektorý zo slovenských textárov populárnych piesní z 80 rokov.

Nemám ilúzie o tom, že ľudia u nás masovo čítajú hodnotnú literatúru, že sa vo veľkej miere zaujímajú o súčasnú poéziu. Naopak, vzťah súčasnej generácie k literatúre rešpektujem ako prirodzený jav. Napriek tomuto faktu sú tu však stále noví a noví autori, píšuci, hľadajúci. Mnohí z nich sú hneď na prvý pohľad veľmi talentovaní, a to podstatné, čo im chýba a čo nie vždy nachádzajú, je podpora - teda priestor na prezentáciu a primeraná literárna kritika. Tieto úlohy zastupujú do určitej miery niektoré literárne časopisy, čo je vždy lepšie ako nič. Navyše, historicky, takéto časopisy fungujú vďaka rôznym grantom a iným finančným podporám. Ich kapacita a dostupnosť je však pomerne obmedzená. A čo je podstatnejšie - spätná väzba pre začínajúcich autorov je na ploche tlačeného časopisu v lepšom prípade limitovaná a pomalá, v horšom žiadna.

Na druhej strane, náklady na prevádzkovanie literárneho servera sú oproti knihám a časopisom minimálne. Prevádzka si vyžaduje aspoň jedného správcu, ktorý stránku v prípade potreby technicky zabezpečuje.

Druhou z výhod internetu, pokiaľ ide o literatúru, je možnosť instantnej elektronickej komunikácie. Inak povedané - ak autor uverejní svoj text na frekventovanom literárnom serveri, v priebehu niekoľkých minút môže dostať priame reakcie od bežných alebo viac či menej odborne orientovaných čitateľov. Samozrejme, čím je návštevníkov servera viac a čím sú fundovanejší, tým hodnotnejšia je pre autora kritika. Na druhej strane, účastníci takejto debaty pod dielom, nech už ide o laikov alebo znalcov, majú príležitosť vydiskutovať rôzne pohľady a názory, ktoré sa nevyhnutne a prirodzene vyskytnú.

Vďaka elektronickej komunikácii dochádza ku komunikácii osobnej, vznikajú komunity autorov, ktorí sa stretávajú aj v reálnom živote a organizujú spolu verejné autorské čítania.

Internet však odhaľuje aj ďalší fenomén súvisiaci s elektronickým vekom. Do popredia záujmu čitateľov a autorov sa dostávajú krátke formy: básnické miniatúry, haiku, aforizmy, slovné hračky, mikropoviedky. Internetové blogy sú svojim spôsobom tiež literárnou kategóriou, podľa úrovne a zamerania autora môže ísť o novinový stĺpček, denník, postreh, myšlienku. Osobne to dávam do súvislosti s krátkymi prestávkami, ktoré si ľudia pracujúci za počítačom zvyknú dopriať. Poézia tu môže skórovať: ak je krátka a dokáže vás na ten okamih uniesť preč, do iného vesmíru.

Dobrý literárny server môže slúžiť aj ako liaheň talentov. Každý autor má príležitosť pre reflexiu, odhad vlastných schopností. A ak je dobrý a zaujme, je šanca, že sa postupne jeho meno a tvorba dostane predsa len k nejakému vydavateľovi a následne na pulty kníhkupectiev. Hoci, treba priznať, že takéto prípady sú u nás - narozdiel napríklad od Čiech - skôr ojedinelé.

Internet možno taktiež chápať ako akcelerátor spoločného vedomia, alebo prostriedok na rýchle a účinné šírenie myšlienok, zároveň však aj napríklad na odhaľovanie plagiátov. Digitálna podoba diel ponúka samozrejme množstvo možností práce s textom pre jazykovedcov a katalogizáciu pre knižnice.

Je však potrebné mať na pamäti, že pokiaľ ide o literatúru na internete, samotný internet ostáva iba prostriedkom, médiom. Obsah vždy tvoria ľudia. Môže sa teda stať, (a aj sa stáva), že kvantita prerastie kvalitu a ľahká dostupnosť vedie k zahlteniu a nereflektovaným prejavom grafománie vydávajúcej sa za umenie. Práve tu je možno veľmi zreteľne vnímať úlohu literárnych kritikov a potrebu ich participácie.

 

/úvaha má byť odprezentovaná na festivale slovanskej poézie vo Varšave 26.-28.10.09/

Obrázok používateľa andrej
Pi, 09. 10. 09 - 14:39 ad Literatúra na internete | andrej

je to jednoducho priestor pre literaturu ako kazdy iny, dolezity je obsah, to, na com je hodeny /vytlaceny/ je podla mna uplne jedno, aj ked je pravda, ze aj knihy aj internet maju svoje nesporne vyhody..

internetove si tu popisal, hlavne je vyborna ta reflexia, ktoru mozes dostat prakticky ihned, ale ajtak net nikdy netromfne tu atmosferu ked si oprety o radiator za oknom prsi a ty citas knihu.. (viem, ze uz ti napadaju scifi scenare, ako by ta atmosfera tromfnuta byt mohla :-D)

Obrázok používateľa hal
So, 10. 10. 09 - 10:15 ad Literatúra na internete | hal

brainstorming je vynikajuca vec.. clovek pocuje hlavove zavity..

Obrázok používateľa dazda
Pi, 09. 10. 09 - 19:50 ad Literatúra na internete | dazda

nie som si ista, ci zvierata ubodavaju chore a slabe jedince vlastneho druhu - takto autoregulacia nefunguje. pokial nie je dost potravy, vacsinou nastane prirodzena regulacia porodnosti [narodi sa menej mladat]. slabe a chore jedince su zabijane predatormi, tie takto setria energiu. genofond slabych jedincov sa nesiri dalej, pretoze silnejsie jedince ich vlastneho druhu sa im nedovolia tymto smerom realizovat, parit sa [ked hovorime o nedomestikovanych zvieratach]. ak sa tak nahodou stane, v niektorych pripadoch dospele jedince zabiju mladata, ktore sa narodili a neboli ich [a su v dosahu] [niekedy to robia napriklad medvede].

asi som dost odbocila, ale ak sa chytime analogie, ktora sa nam ponuka - autori pisuci mimo stredny prud akoby mali obmedzenu sancu 'parit sa' a zanechavat za sebou 'geneticku informaciu' v tlacenej forme. internet je potom specifickym fenomenom - ako bolo spomenute, liahnou, okresavadlom, skusobnou, javiskom - ale kolko genofondu z neho vyjde, je otazne.

ak si uvedomujeme stredny prud a uvedomujeme si underground - a sme schopni sa zaclenit do silneho stada a neurobime to - vedome - moze byt takato skupina ludi povazovana za anomaliu? ako zviera, ktore sa dobrovolne rozhodne nemat mladata, ako beztedni samovrahovia, sialenci zabijajuci svoje deti - v evolucii po nich nezostane ani stopa.

co je potom underground pre evoluciu literatury? je to tak, ze co dnes nepatri do stredneho prudu, bude nim o 20 rokov? nie je to v umeni bezne? ale co by tento generacny posun znamenal pre autora.

citili ste uz niekedy pretlak myslienok? zacinam byt nezrozumitelna

Obrázok používateľa CrawlingChaos
So, 10. 10. 09 - 11:44 ad Literatúra na internete | CrawlingChaos

trh funguje mozno dlho, ale az od urciteho obdobia urcuje raz spolocnosti tak, ze skoro vsetko, co sa vyraba, sa vyraba za ucelom vymeny na trhu, obor komodifikacie sa od isteho casu zvacsuje

je to historicky a kontextualny spolocensky, nie prirodny, proces

neviem, ci porovnavanie vydavatelov a zvierat je stastne, podla mna to generuje konzumeristicky nahlad, ze by sa mala vydavat len literatura, ktora sa dobre predava

Obrázok používateľa CrawlingChaos
So, 10. 10. 09 - 11:49 ad Literatúra na internete | CrawlingChaos

take veci uz predsa su (e-papierove citacky e-bookov, z ktorych sa cita lepsie nez z obrazovky http://www.amazon.com/Kindle-Amazons-Original-Wire...) a na co cip, ked na nete je viac knih, nez za zivot precitas?

Obrázok používateľa Boris Lilov
So, 10. 10. 09 - 11:36 ad Literatúra na internete | Boris Lilov

heh, tento svoj koment by si mohla pokojne vložiť do úst nejakému mníchovi z 15. storočia, ktorý sa práve od kolegu dozvedel o kníhtlači... :-)

Obrázok používateľa hal
So, 10. 10. 09 - 11:27 ad Literatúra na internete | hal

:D az taka tragedia to hadam nebude....akoby.. :) .. sme az doteraz nepisali zadarmo.. :)

Obrázok používateľa hal
So, 10. 10. 09 - 10:51 ad Literatúra na internete | hal

myslis cosi podobne, ako sa stalo hudbe a filmom? ze mozno bude v buducnu domaca tiskarnicko-viazacka - kam si knihu po stiahnuti mozes napalit? alebo este lepsie - plocha vec s obrazovkou a bude to elektronicka kniha v ktorej si vymenis cip a ides? ... :D co vies? .... evolucia..

Obrázok používateľa Boris Lilov
So, 10. 10. 09 - 10:29 ad Literatúra na internete | Boris Lilov

:-) možno ani neodbočili... lebo, čo ak je internet v skutočnosti zabijákom knihy?

Obrázok používateľa hal
So, 10. 10. 09 - 10:20 ad Literatúra na internete | hal

trh funguje od cias bartru - je to priestor kde sa stretava  ponuka a dopyt, teda ten co predava s tym co kupuje, aspon to nas ucili na ekonomii... izolovane uzemie hovorila som  o slovensku.. nedostatok potravy - spotrebitelsky trh.. zabit zviera prislusnikom vlasnteho druhu je extrem - najprirodzenejsie je odstavit ho od potravy, ci uz zvysenou ponukou, znizenim cien, reklamou - je vela sposobov likvidacie.. ale.. uz sme asi riadne odbocili od lit. na internete - sry boris

Obrázok používateľa CrawlingChaos
Pi, 09. 10. 09 - 19:33 ad Literatúra na internete | CrawlingChaos

to mam chapat tak, ze cca od 19. storocia, kedy trh zacal cestu za okupaciou celeho ludskeho zivota, je ludstvo na izolovanom uzemi a nema co zrat?

okrem toho, to, co popisujes je vo zvysenej miere vnutrodruhova, nie medzidruhova selekcia a napr. u jelenov vedie k veciam ako su parohy, kvoli ktorym nemozu ani poriadne behat po lese, takze aj keby bola prirodzena, nie je ziaduca

Obrázok používateľa hal
Pi, 09. 10. 09 - 16:02 ad Literatúra na internete | hal

organizacia je blbost. organizacia  je akciovka, trh je viac-menej regulovany ekonomicky system nie organizácia. system je regulovany ludmi. ludia vytvaraju organizacie. ludia hoc sa tak netvaria su zvierata ako kazde ine. v pripade, ze sa stado zvierat nachádza na izolovanom území a vie, že má málo potravy a nemá šancu prežit - najsilnejšie zvieratá ubodajú choré a slabé zvieratá. je to prirodzené. trh keby nebol zalozený na prirodzených pravidlách,  dávno by padol. vydavatelstvá, ak chcu byt rentabilne, musia vydavat to, co citatel chce, musia to robit dovtedy, kým sa zbavia nadbytocneho poctu zvierat. potom si mozu dovolit zčasti vydavat aj nieco ine - napr. novacikov, alebo inteligentnu mensinu knih. mensina pre mensinu.

 

hej viem ze k pha nemozem prirovnavat kosice, alebo dalsiu inu hrinovu .. ale ja inde nezijem ..mozno je to ine v brne..urcite ine v ba .. taketo je to v prahe a oproti ke  to bol sok - nechcela som dehonestovat ziadnych po domoch a bytoch citajucich slovakov - hovorila som o literature, ktoru vidim na ulici

 

ad poezia v metre - ze nic moc - :D niekde predsa treba zacat - ked das siedmakovi pocitat integraly nikdy ho nenalakas na studium matiky

 

ad street art - hej :D aj ja mam oblubene miesta

 

 

Obrázok používateľa andrej
Pi, 09. 10. 09 - 20:25 ad Literatúra na internete | andrej

viem, ze to tak nevyznie, ale bohuzial sa k nim nemam ako dostat :) nuz skoda

Obrázok používateľa CrawlingChaos
Pi, 09. 10. 09 - 15:22 ad Literatúra na internete | CrawlingChaos

trh je spolocenska organizacia a s prirodou nema v zmysle zakonov nic spolocne

cize v ramci trhovej evolucie sa maju vydavat profitujuce veci, to, co Boris popisal v uvahe (Vasilkova atd.)?

neviem ci sa da porovnavat prazske metro s autobusom v Dolnej Hornej

v mojom meste tiez v MHD nikto necita, autobus zo sidliska chodi tri krat denne a v meste si skor, nez stihnes otvorit knihu, metro oproti tomu denne prepravi kvanta ludi a ovela viac lezie do kazdodenneho zivota cloveka

predstava literatury na billboardoch je hrozostrasna, vo forme reklamnych sloganov sa tam predsa uz davno vyskytuje v tzv. spektakularnej forme (a tam by som aj zaradil tu Poeziu pre cestujucich, lebo podla mna nic moc)

literatura patri do ulic (a do kazdodenneho zivota dtto), ale z druhej strany, t.j. od ludi, nie od mesta, statu a firiem, hlavne vo forme street artu, ja mam v Phe oblubenych niekolko poulicnych jednoversovych utvarov, pri ktorych moje veci blednu do priesvitna

Obrázok používateľa Boris Lilov
Pi, 09. 10. 09 - 13:36 ad Literatúra na internete | Boris Lilov

tá podopora konkurencie bola samozrejme v úvodzovkách, literatúra by asi nemala byť klasickou trhovou komoditou

ale či chceme alebo nie, mám dojem, že to /minimálne u nás/ tak momentálne funguje... čiže áno, keď si miesto od slovenského vydavateľa kúpiš knihu od anglického, tak je to zle pre toho slovenského... našťastie pre našich vydavateľov, anglické knihy sa u nás zatiaľ nijako masovo nepredávajú

ak by sa však znalosť angličtiny u Slovákov a zároveň túžba čítať výrazne zlepšila, istá "hrozba" tu je... :-)

 

súhlasím s tým, že podpora literatúry u nás je stále nízka, jej význam je zrejme podhodnocovaný /hoci, neviem ako inde, ale tu v BA je to predsa len už snáď trochu ďalej, projekt literatúry v MHD už bol aj tu/, všetko to však súvisí s určitým nízkym povedomím - príklad s Novým Časom hovorí za všetko, ten čítajú všetky pohlavia, rasy, sociálne skupiny a generácie... hoci neviem, ako sa to dá zmeniť, môj skeptický scenár vraví, že nijako, optimistický, že je to na beh dlhé trate

Obrázok používateľa hal
Pi, 09. 10. 09 - 12:55 ad Literatúra na internete | hal

ja čítam anglické knihy. :)  prispievam tým k podporovaniu konkurencie? trh je mechanizmus - a pokial je slovensky trh maly preziju len ti najsikovnejsi (vydavatelstva)  - to je zakon trhu a zakon prirody .. deficit vydávaných žánrov, knih, autorov sa musi kompenzovat cudzojazycnou literaturou od zahranicnych vydavatelstiev - nemá zmysel umelo udrziavat velky pocet vydavatelstiev vlastnych.  a vydavatelstva tiez nemozu zit vecne z koleniča, alebo hviezdoslava... zacnu hladat .. a je uplne prirodzene prist na to, kde

 

tradicia "čitania" je čosi iné. tuná v Pha prídem do metra - každý tretí človek, ktorý sedí čosi číta, zvyčajne knihu -  prídem domov do Košíc a občas nejaká pani v rokoch vytiahne v autobuse bulvár. :D ak to mám hodnotiť podľa - literatúry v uliciach - tak je to tiež niečo iné - vo vlakoch metra - je pravidelne (v priestoroch pre reklamu) nejaká poézia od niekoho - poézia opakujem - ludia stoja a čítajú si to  - minule som videla celkom vtipne prilepený vlastnoručne v metre napísaný text básne - a pod ním tiež pár rukopisov - kritík - akože to je sračka, mně se to líbí, di do prdele, kde máš oči? iba na Vaclavaku su asi 4 viacposchodové knihkupectva, .. mozno... je to narodom.. a mozno.. by sa mala literatura zacat propagovat aj niekym inym nez len vydavatelstvami - mam na mysli mesta.. a mam na mysli  stat... literatura patri ako hudba, alebo film vsade, do ulic, na billboardy, masovokom. prostr.  - nielen do vyhradenych priestorov - knihkupectiev, kniznic, servrov ..

 

uff.. ale uz som asi mimo temy

Obrázok používateľa Boris Lilov
Pi, 09. 10. 09 - 10:50 ad Literatúra na internete | Boris Lilov

súhlas s rizikom plagiátorstva, aj keď ja nezatracujem knihy a knižné publikovanie, skôr to beriem tak, že internet je príležitosť pre začínajúcich, ktorí sa zataľ iba snažia zorientovať a svoj štýl iba hľadajú

na druhej strane verím, že ak literárny server neskrachuje a autor nezmaže svoj text, je šanca preukázať dátum vloženia

mimochodom, Juyce tu minule odhalil jedného plagiátora, čo kopčil Jána Stacha a hádzal to veľmi jemne upravené pod svojim menom na madness

 

a čo sa týka slovenských vydavatelstiev, som dosť skeptický

jednak, čítanie v Čechách má trochu väčšiu "tradíciu" ako u nás a jednak český knižný trh je dvakrát taký... navyše, český čitateľ číta prevažne len české knihy, slovenský číta slovenské aj české a tak nechtiac prispieva ku podpore českej "konkurencie" :-)

Obrázok používateľa hal
Pi, 09. 10. 09 - 10:14 ad Literatúra na internete | hal

"ak je dobrý a zaujme, je šanca, že sa postupne jeho meno a tvorba dostane predsa len k nejakému vydavateľovi a následne na pulty kníhkupectiev. Hoci, treba priznať, že takéto prípady sú u nás - narozdiel napríklad od Čiech - skôr ojedinelé." 

 

- k tomuto - myslím, že to chce len čas, je pravda, že v Čechách sa to stáva - na internete vas oslovia nielen vydavatelstva, ale aj sefredaktori, zaujmove spolky, niekedy vam napise obycajny clovek a povie, ze zabludil, nudil sa v praci a ze to bolo teda dobre..

 

ad internet: stretla som sa s tym, ze chlapik takmer skopíroval poviedku z internetu a vydal ju ako svoju ( s haiku sa to stava este castejsie) - no - a potom mu dokaz, ze si to napisal skor... horsie je, ked ti zacnu kopcit "styl" pisania, nieco, cim si mohol zaujat, uz vyuzil iny,  za 3 roky potom nikdy nikto nebude vediet, ze si kedysil posobil na internetovom servri a ked to vydas neskor - tak plagiatorom budes ty - to je aj jeden z dovodov, preco moji znami, ktorí kedysi publikovali na internete - a kvalitne - sa pomaly stahuju do seba, alebo uzatvaraju uzamknute diskusne kluby kde si hodnotia svoje veci medzi sebou. 

 

Slovensko je za Čechmi .. trocha.. ale ono to príde (myslim, tie vydavatelstva) .. neda sa to dlho ignorovat, cas ide neustale dopredu

Poslať nový komentár

Obsah tohto poľa je súkromný a nebude verejne zobrazený.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.